Zadzwoń:
+48 507 400 350
Godziny otwarcia: Poniedziałek-Piątek 9.00 - 20.00; Sobota 9.00 - 13.00 02-796 Warszawa, ul. Wąwozowa 20 lokal 007
Rejestracja: 507 400 350
dobry ortodonta Warszawa - Ursynów

Higienizacja, skaling (czyszczenie) i piaskowanie zębów

Higienizacja zębów jest to zabieg, który polega na usunięciu złogów miękkich i twardych. Higienizacja zębów usuwa płytkę bakteryjną, resztki pokarmowe, kamień nazębny, nieestetyczny osad, które są siedliskiem bakterii. Twardych złogów, które są obecne na powierzchni zębów nie jesteśmy wstanie samodzielnie usunąć poprzez szczotkowanie lub przy pomocy innych domowych metod. Dlatego wskazane jest wykonanie profesjonalnej higienizacji jamy ustnej przynajmniej raz na pół roku. Bardzo ważną kwestią jest fakt, aby zabieg higienizacji: skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja oraz instruktaże higieny jamy ustnej były wykonywane wyłącznie przez dyplomowane higienistki stomatologiczne lub lekarzy stomatologów.

higienizacja zębów Warszaw: Kabaty, Ursynów 

 

Higienizacja zębów - etapy zabiegu

 

Skaling - czyszczenie zębów

W wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej, stosowania używek i nieodpowiedniej diety na zębach osadza się kamień. Powstaje on nad i pod dziąsłami i stanowi idealne środowisko dla rozwijających się bakterii doprowadzając tym samym np. do próchnicy, paradontozy itp. Zabieg czyszczenia zębów polegający na usunięciu tego kamienia nazywany jest skalingiem. Może go przeprowadzić lekarz stomatolog lub higienistka stomatologiczna.
 

Na czym polega skaling zębów?
 

Wyróżniamy dwie metody skalingu zębów:

  • Skaling naddziąsłowy  polega na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni korony zębowej przy pomocy ultradźwięków. Do miejsca pokrytego kamieniem przykłada się końcówkę skalera - ultradźwięki wraz z wodą uderzają w złogi powodując ich pęknięcie i oderwanie od trzonu. Po takim zabiegu czyszczenia zębów należy wykonać polerowanie zębów, co zabezpiecza zęby przed ponownym osadzeniem się kamienia.
  • Skaling poddziąsłowy polega na usunięciu kamienia nazębnego umiejscowionego pod dziąsłami w tzw. Kieszonce dziąsłowej. Czyszczenie zębów tą metodą poza ultradźwiękami używa się także kiretu – specjalistycznego narzędzia wygiętego w taki sposób, że dotrze do każdej szczeliny w jamie ustnej. Po takim zabiegu wykonuje się polerowanie i fluoryzację w celu wzmocnienia korzenia.

czyszczenie i piaskowanie zębów Warszaw: Kabaty, Ursynów 

Czy czyszczenie zębów to zabieg bolesny i czy jest bezpieczny?


Zabieg jest czyszczenia zębów praktycznie bezbolesny – głowice usuwające kamień są chłodzone wodą, także pacjent nie powinien odczuwać dyskomfortu.


Generalnie zabieg czyszczenia zębów jest bezpieczny, ale jak w każdej sytuacji mogą wystąpić działania niepożądane. Całkowite usunięcie kamienia może powodować nadwrażliwość i prowadzić do stanów zapalnych miazgi zęba. Chwilową nadwrażliwość można zniwelować poprzez lakierowanie zębów.
 

Jak często można usuwać kamień nazębny?
 

Czyszczenie zębów można przeprowadzić 1-2 razy w roku; wyjątkiem są osoby palące papierosy – w tym przypadku zaleca się większą częstotliwość wykonywania zabiegu czyszczenia zębów u palaczy tytoniu.
 

higienizacja zębów Warszawa, Ursynów, Kabaty

Przeciwwskazania:


Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu skalingu przy pomocy ultradźwięków jest np. posiadanie rozrusznika serca, osteoporoza, czy głębokie kieszonki dziąsłowe i ciąża. Przed zabiegiem przeprowadzimy wywiad i ustalimy czy zabieg jest bezpieczny.
 

Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów polega na usunięciu osadu i nieestetycznych przebarwień powstałych na zębach i w większości przypadków jest to zabieg uzupełniający skaling.
 

Na czym polega piaskowanie zębów?
 

Do tego zabiegu używa się specjalnego urządzenia zwanego piaskarką, która pod wysokim ciśnieniem z wykorzystaniem wody rozpyla w jamie ustnej proszek - piasek dentystyczny. Gwarantuje to dotarcie do najmniejszych zakamarków i w ten sposób usunięcie osadu - czyszczenie zębów. Na koniec usuwa się owy piasek za pomocą ssaka i przystępuje do lakierowania (fluoryzacji) mającej na celu wzmocnienie szkliwa.

czyszczenie piaskowanie zębów Kabaty, Ursynów
 

Czy zabieg piaskowania zębów jest bezbolesny i bezpieczny?


Z reguły tak, aczkolwiek niektórzy po zabiegu piaskowania zębów mogą odczuwać delikatne podrażnienie dziąseł i przeszkadzać może im słonawy posmak piasku.
 

Piaskowanie zębów - przeciwwskazania:


Do przeciwwskazań, które uniemożliwiają piaskowanie zębów zaliczamy m.in. uczulenie na sodę, stan zapalny jamy ustnej czy zaburzenia czynności płuc (pylica, astma). Tak jak w przypadku skalingu tu także przed zabiegiem piaskowania zębów przeprowadzimy wywiad i ustalimy czy zabieg jest bezpieczny.

Przed
Po
Przed
Po
Przed
Po
Dlaczego my?
profesjonalny lekarz ortodonta Warszawa
Profesjonalizm
Gruntowne wykształcenie medyczne naszych lekarzy pozwala nam świadczyć usługi na najwyższym poziomie.
niska cena aparatu na zęby
Cena
Atrakcyjne ceny za usługi stomatologiczne oraz całe leczenie ortodontyczne. Promocje na aparat ortodontyczny.
bezpieczeństwo, najnowsze metody, rtg zębów, tomografia
Bezpieczeństwo
Spełniamy rygorystyczne normy w zakresie zasad sterylizacji.
rodzinna klinika ortodontyczne
Miła atmosfera
Kameralne gabinety pozwalają naszym Pacjentom czuć się swobodnie podczas wizyt.
lekarz ortodonta przyjmuje 6 dni w tygodniu
Szybka rejestracja
Krótki czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty. Dobry ortodonta na już.
nasz ortodonta jest rekomendowany przez pacjentów
Parking dla pacjentów
Na naszych pacjentów, zawsze czeka bezpłatny parking.
Nasz blog
Oferujemy nowoczesne metody leczenia w oparciu o najnowsze technologie
19-03-2018
Leczenie ortodontyczne dzieci
Pierwsza wizyta u ortodonty powinna odbyć się już w wieku 4 lat, aby ocenić, czy nie ma zaburzeń wzrostu szczęk, dysfunkcji.
Umów wizytę
Agnieszka Wronka (Borzęcka) - ZnanyLekarz.pl
Stomatologia zachowawcza
Potrzebujesz lekarza stomatologa z długoletnim stażem. Teraz możesz umówić wizytę w naszym gabinecie. Dentysta - lek. stomatolog Paulina Piórkowska przyjmuje regularnie w każdą środę.
pokaż więcej
04-09-2019
Artykulacja, badanie stawu skroniowo żuchwowego
Bóle stawów skroniowo-żuchwowych? Ścieranie się zębów? Nierówny zgryz? A nawet bóle głowy czy odcinka szyjnego kręgosłupa? Wszystkie te dolegliwości mogą wystąpić jeśli masz problemy ortodontyczne. Nasi lekarze zadbają o piękny uśmiech jak i równy zgryz podczas Twojego leczenia ortodontycznego.
04-09-2019
O przebarwieniach
a prawidłowy kolor uzębienia przyjmuje się barwę od białej poprzez szaroniebieską do żółtawo-kremowej. Barwa zęba jest uzależniona od trzech składników: szkliwa, zębiny i miazgi.
Kontakt z nami
dobry ortodonta 02-796 Warszawa - Ursynów
02-796 Warszawa - Ursynów,
ul. Wąwozowa 20 lokal 007
ortodonta Warszawa - telefon
+48 507 400 350
ortodonta Ursynów - napisz wiadomość
recepcja@ortodoncjakabaty.pl
Wykonanie strony WWW - Devilart